کتاب صوتی رابرت لویی استیونسون جزیره گنج

96 بازدید

دانلود کتاب صوتی رابرت لویی استیونسون به نام جزیره گنج
قالب:روایی
ژانر:مشهور جهانی

رابرت لویی استیونسون جزیره گنج

دانلود کتاب صوتی رابرت لویی استیونسون به نام جزیره گنج

Rabert Loy Astyunson_Jazire ganj

قالب:روایی

ژانر:مشهور جهانی

خلاصه:ماجراهای این رمان در قرن هجدهم می‌گذرد. ناخدایی پیر و بدعنق، با زخمی کریه بر صورت، وارد مهمان‌خانه‌ای در یکی از بندرهای کوچک انگلستان می‌شود. او که روزها را به خیره شدن به دریا و شب‌ها را به بدمستی می‌گذراند، همواره در هراس از راه رسیدنِ ملوانی یک‌پاست. ناخدا صندوقچه‌ای دارد که به هیچ‌کس اجازه نزدیک‌شدن به آن را نمی‌دهد. پس از مرگِ او که تقریباً هم‌زمان با از راه رسیدن ملوان یک‌پاست (لانگ جان سیلور)، نقشه‌ی گنجی از داخل صندوقچه به «جیم هاوکینز» (پسر نوجوان صاحب مهمان‌خانه) می‌رسد و این نقطه‌ی عزیمتی پرحادثه و جذاب برای یافتن گنجی است که در یک جزیره مدفون شده است؛ گنجی که ملوان یک‌پا و دزدان دریایی نیز در پی آن هستند.
در این جزیره گنجی متعلق به دزد دریایی مشهور و بدنام، «کاپیتان فلینت»، دفن شده است. جیم و همراهانش قایقی اجاره می‌کنند تا به سوی جزیره به راه بیفتند؛ غافل از اینکه در میان خدمه‌ای که استخدام کرده‌اند، افرادی از گروه کاپیتان فلینت وجود دارند.

درباره کتاب:«جزیره گنج» نام رمانی ماجراجویانه نوشته «رابرت لویی استیونسون»، نویسنده اسکاتلندی، است. این رمان در سال ۱۸۸۳ میلادی به چاپ رسید.
در سال ۱۸۸۱، وقتی رابرت لویی استیونسون مشغول نوشتن این رمان بود، در نامه‌ای خطاب به دوستش نوشت: «الان سرگرم کار دیگری شده‌ام… حتم دارم نسبت به همه کارهای صدتا یک غاز قبلی اجر بیشتری دارد… اگر بچه‌ها از این داستان خوششان نیاید، لابد سلیقه‌شان نسبت به روزگار جوانی من خیلی به قهقرا رفته. حتماً تعجب می‌کنی که بدانی داستانی است درباره‌ی دزدان دریایی… نقشه گنج و یک شورش و یک کشتی متروک است…».
جزیره‌ی گنج که با هدف ارتباط با نوجوانان و جوانان نوشته شده بود، برای نخستین بار در نشریه‌ای خاص این گروه سنی به صورت پاورقی منتشر شد؛ اما چاپ این رمان به شکل پاورقی، با توفیق چندانی همراه نبود؛ تا اینکه به صورت کتاب نیز وارد بازار شد.
جزیره گنج را غالباً در زمره‌ی ادبیات کودک و نوجوان به حساب می‌آورند و منتقدان آن را به خاطر توصیف استادانه‌ی نویسنده از شخصیت‌ها و رویدادها و فضای داستان، ستوده‌اند. این کتاب بارها به روی صحنه تئاتر و پرده سینماها رفته و از محبوبیت خاصی، به ویژه نزد نوجوانان، برخوردار است.
این کتاب تأثیر بسیاری بر مردم در رابطه با موضوع دزدان دریایی برجای گذاشت که ازجمله این موارد می‌توان به وجود عناصری همچون کشتی شونر، نقشه مشخص شده با علامت X، نقطه‌های سیاه، جزایر گرمسیری و دریانوردی یک‌پا که یک طوطی را بر شانه خود حمل می‌کرد، اشاره داشت.


درباره نویسنده:«رابرت لویی بالفور استیونسون» که با نام لوئیس شناخته می‌شود، در سال ۱۸۵۰ در ادینبرگ اسکاتلند به دنیا آمد. او فرد کوشایی بود و همیشه دو کتاب به همراه داشت، یکی برای خواندن و یکی هم برای نوشتن.
موضوع داستان‌های او اغلب با به دست آوردن یک سرِ نخ ساده شکل می‌گرفت. برای مثال اولین کتاب موفقش را که «جزیره گنج» نام داشت، در سال ۱۸۸۳ نوشت و ظاهراً الهام گرفته از نقشه گنج و یک پسر دوازده ساله بوده. بیشتر ماجراها شبیه تجربه‌هایی است که استیونسون در کودکی خود داشته است.
استیونسون اغلب از نویسندگان دیگر الهام می‌گرفت، اما سبک نویسندگی او منحصر به فرد بود.
در سال ۱۸۸۵ هنگامی که سخت روی داستان «ربوده شده» کار می‌کرد، کتاب «باغ شعر یک کودک» منتشر شد. در ۱۸۸۶ برای اولین بار کتاب عجیب «دکتر جکیل و آقای هاید» چاپ شد.
استیونسون در سال ۱۸۹۴ درگذشت و هرگز نتوانست کتاب آخرش به نام «سد هارمیستون» را به پایان برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

آهنگ جدید علی یاسینی به نام دیوار

دانلود آهنگ جدید علی یاسینی به نام دیوار+متن

موزیک پیشنهادی